חדשות האתר
04/03/2020 14:51:00
בית הכנסת הגדול ברעננה
איך מצטרפים לקהילה
ועד העמותה
תוכנית פעילות
תקנון העמותה
תקנון הגמ"ח
תרומות
זמני תפילות
מחירון
היסטוריה
הנחיות לציבור עקב מגיפת הקורונה

בית הכנסת

הגדול ברעננה

 

בתחילת שנות ה-20 של המאה העשרים ,התפללו חברי המושבה הצעירה בחדר שהקצה המתיישב פטרוז'נסקי בצריף משפחתו. בהדרגה גדלה המושבה ובתים החלו לקום לאורך רחוב אחוזה. מספר המתפללים גדל ולבית הכנסת הוקצה חדר בבניין בית העם שבנייתו נסתיימה בשנת 1927

בימי חג ומועד, כאשר החדר היה צר מלהכיל את מספר המתפללים, נהגו לקיים את התפילה באולם המרכזי של בית העם. לימים הוקם צריף בסמוך לבית העם ולשם הועתק בית הכנסת.

בשנת 1935 הוחל בבנייתו של בית הכנסת הגדול אשר תוכנן על ידי האדריכל יהודה מגידוביץ' הבנייה התחילה על מגרש במרכז המושבה שנתרם על ידי חברת "אחוזה ניו-יורק", בנייתו נמשכה שנים רבות והוא נחנך ברוב עם בשנת . 1939  במשך השנים הוכנסו בבניין שינויים וחזיתו צופתה באבני שיש שעליהם מנורה גדולה. הבניין משמש עד היום כבית הכנסת המרכזי של העיר.

בתחילה שימש הרב אפרים סוקולובר כרב בית הכנסת ואחריו שימש בתפקיד הרב שלמה מלץ. שניהם היו גם הרבנים הראשיים של העיר. כיום משמש רבה הראשי הנוכחי של העיר, הרב יצחק חיים פרץ כרב בית הכנסת ונוהג לפקוד את בית הכנסת לעיתים קרובות.

בית הכנסת מורכב מאולם מרכזי גדול ומעליו עזרת נשים. משני צידי הכניסה הראשית ישנם שני אולמות תפילה קטנים המשמשים למניינים שונים ועריכת קידושים. בשנת 1961 צוירה תקרת בית הכנסת בציוריו של אדריכל מאיר בן אורי. המטיבים בציורים הפיוט "לחי עולמים" ופירות הדר ענפים ופרחים.

 

בית הכנסת המרכזי ברעננה — פאר המושבה - הצפה, 19/10/1961